Participants 2019
Secteur public
- Advanced Procurement for Universities and Colleges (APUC): Ricarda Bieke; Stephen Connor; Emma Fletcher; Michael McLaughlin; Angus Warren; Lorona Watts
- Agència Catalana de Cooperació al Desenvolupament: Ester Jiménez de Cisneros Puig; Núria Mercader; Núria Robert Oleas
- Associació Catalana de Municipis: Carles Bassaganya; Gemma Cateura; Toni Florido; Jordina Moltó; Víctor Torrents; Jessica Valldeperez
- Barcelona City Council: Jennifer Berengueras; Mar Campanero; Carla Canal; Ignasi Fernandez Solé; Tomas Gea; Lucía Sánchez; Xavier Silvestre i Castejon; Helene Soler Gessner
- Centre de Telecomunicacions i Tecnologies de la Informació (CTTI): Ingrid Caus
- Cologne City Council: Miriam Feldmann
- Diputació de Barcelona: Sara Garrido
- Direction des Achats de l'Etat: Julie Boulet
- Fons Català de Cooperació al Desenvolupament: Toni Royo
- Generalitat de Catalunya: Anna Ciutat Coronado; Guadalupe Moreno Iturriaga
- LaCoordi: Anna Bardolet
- London School of Economics: Cristian Martin
- London Universities Purchasing Consortium: Marisol Bernal; Don Bowman; Mike Kilner
- Natural History Museum: Andy Davies
- North Western Universities Purchasing Consortium: Sarah Dye
- Region Stockholm: Kathleen McCaughey
- Sant Boi de Llobregat City Council: Alba Martínez; Manuel Pérez Galé; Carmen Valverde
- Southern Universities Purchasing Consortium: Jayne Thorn
- Tate Galleries: Declan McAlister
- Transport for London: Matthew Galvin; Tim Rudin
- Transports Metropolitans de Barcelona: Elena Marquez, Pavon Pedraza, Anna Pujol
- University of Edinburgh: Peter Hayakawa; Gemma Stenhouse
- University of Groningen: Huib de Langen
Organisations de la société civile des régions de fabrication d'électronique
- Asian Network for the Rights of Occupational and Environmental Victims (ANROEV): Sanjiv Pandita
- Center for Development and Integration (CDI): Ha Kim
- Center for Trade Union & Human Rights (CTUHR): Daisy Arago
- Civil Initiatives for Development and Peace (CIVIDEP): Gopinathan Parakuni
- Economic Rights Institute: Dimitri Kessler
- Globalworks: Stefan Brehm; Helena Magnusson
- Migrant Worker Rights Network: Sein Htay
- Pacific Asia Resource Centre (PARC): Shigeru Tanaka
- Polish Institute for Human Rights and Business (PIHRB): Beata Faracik
- Sedane Labour Resource Center (LIPS): Fahmi Panimbang
- Tenaganita: Prema Arasan; Joseph Paul
- Workers Assistance Centre (WAC): Cecil Tuico
- Worker Empowerment: Yukyuk Choi
ONG, universitaires et autres réseaux
- Berlin Social Science Centre: Gale Raj-Reichert
- Bread For All: Karin Mader
- Business and Human Rights: Maria Prandi
- Catapa: Kim Claes; Alberto Vazquez
- Clyde & Co.: Laura Coates; Luis García
- Electronics Watch: Björn Claeson; Brigitte Demeure; Omana George; Martina Hooper; Harpreet Paul; Peter Pawlicki
- eReuse: Leandro Navarro
- Ethical Trading Initiative: Cindy Berman
- Green Electronics Council: Shela Gobertina von Trapp
- Independent labour rights experts: Jim Cranshaw; David Foust; Alejandro García Esteban; Andy Hall; Amanda Hawes; Mamta Khanna
- IndustriALL Global Union: Kan Matsuzaki
- Inèdit Innovació SL: Mariana Filipe Marques
- Institute for Advanced Studies on Science, Technology and Society: Nicki Lisa Cole
- International Campaign for Responsible Technology: Ted Smith
- Queen Mary University of London: Rosie Rawle
- SETEM Catalunya: Aitor Liendo; Judith Talvy
- SOMO (Centre for Research on Multinational Corporations): Pauline Overeem
- Südwind: Matthias Haberl
- UNISON: Gemma Freedman
- University of Greenwich: Olga Martin-Ortega
- University of New South Wales: Justine Nolan
- Universitat Pompeu Fabra: Marti Boleda